• דן וינוקורוב דן וינוקורוב
  • 10-06-2017
  • 1082 צפיות
  • תגובה אחת

כל בעל אתר שמנגיש את האתר שלו, מעוניין שהגולשים והמשתמשים באתר יידעו שהאתר נגיש ושהם יכולים להשתמש בתכונות המיוחדות שלו או באמצעי עזר חיצוניים על מנת להפיק ממנו את המירב. לעמוד או למסמך שאמור ליידע את הגולשים על העניין, קוראים הצהרת נגישות.
הצהרת נגישות היא לא סתם התחייבות לכך שהאתר מונגש, ולמעשה מדובר במדריך פרקטי שמסביר כיצד יושמה הנגישות של האתר בפועל, איך להשתמש בו נכון ומהן המגבלות של האתר.

למרות שלהצהרת הנגישות אין מבנה קבוע ומחייב, בהחלט יש כמה חלקים שרצוי שיהיו בה:

הסבר על אתרים נגישים

הגולש צריך קודם כל להבין מהי המשמעות של אתר נגיש וכיצד הוא יכול לעזור לו לגלוש בצורה נוחה יותר. אפשר גם לחדד התאמות ספציפיות שרלוונטיות לאתר (לדוגמה, אם יש באתר הרבה סרטוני ווידאו, לציין שלכולם יש חלופה טקסטואלית). חלק זה יכול לכלול גם קישורים למדריכים שונים מרחבי הרשת שמסבירים איך להפוך את המחשב של הגולש או הדפדפן שלו לנגיש יותר עבור כלל האתרים ברשת.

תיאור החלקים הנגישים (והלא נגישים) באתר

זהו החל הארי של הצהרת הנגישות והוא כולל למעשה את אופן השימוש באמצעי הנגישות של האתר, אם דרך תפריטים בתוך האתר ואם דרך כלי עזר חיצוניים כגון קוראי מסך, הגדרות בתוך מערכת ההפעלה (הגדלה באמצעות זכוכית מגדלת, פונטים מוגדלים וכו' ). חשוב להתייחס ספציפית לכל סוג של קושי עד כמה שאפשר. לדוגמה:
איך משתמשים בעלי קשיי ראייה יכולים להגדיל את הפונט של האתר מתוך האתר עצמו.
איך משתמשים בעלי קושי להשתמש בעכבר יכולים לנווט באתר באמצעות מקלדת בלבד.
איך משתמשים בעליי קשיי שמיעה יכולים להפעיל את הכתוביות בכל סרטון.

תאימות

אם אמצעי הנגישות של האתר לא מתאימים לדפדפנים, מערכות הפעלה או מכשירים ספציפיים (למשל, טלפונים חכמים נגישים), יש לרשום זאת באופן ברור.

מגבלות הנגישות

כאן יש לציין מהן מגבלות הנגישות של האתר. לדוגמה, ייתכן שהאתר יהיה מותאם באופן מלא רק לנגישות ברמה מסוימת כמו AA, אבל לא לרמת נגישות AAA (תמלול מלא לסרטונים ומדיה אחרת).

דרכי התקשרות

בחלק זה רושמים את כל הדרכים בהן ניתן ליצור קשר עם מנהלי האתר כגון דואר אלקטרוני, מספר טלפון וכו', וזאת על מנת שלגולשים יהיה למי לפנות במידה והם נתקלים בבעיית גישה לאתר. אם מדובר בארגון או חברה שיש להם גם רכז נגישות כללית, יש לרשום את פרטיו.

דרכי גישה חלופיות

חלק זה רלוונטי בעיקר לגופים גדולים המחויבים לספק מידע לציבור, למשל, אתרי ממשל. גולשים המעוניינים בכך, יוכלו לבקש לקבל תכנים מן האתר בצורות שונות כגון הדפסה מוגדלת, תקליטורי אודיו / קבצי MP3 או כתב ברייל.

דברים נוספים שחשוב להקפיד עליהם

עדכון הצהרת הנגישות בהתאם לשינויים באתר כולל ציון תאריך העדכון האחרון.
יש לכתוב את ההצהרה בשפה פשוטה ככל הניתן ללא שימוש במושגים וז'רגון טכניים.
חשוב לשמור על ההצהרה באורך סביר עד כמה שניתן.
יש לחלק את ההצהרה באופן הגיוני מבחינת כותרות פנימות ופסקאות, כמו גם לשמור על משפטים קצרים וברורים.


אקססיבלי 2017
© כל הזכויות שמורות


הצטרפו להצלחה של אקססיבלי


 

תגובה אחת על מהי הצהרת נגישות ואיך לכתוב הצהרת נגישות לאתר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *