• דניאל זריהן דניאל זריהן
  • 18-08-2018
  • 722 צפיות
  • אין תגובות

הנגשת אתרים נועדה לאפשר לאוכלוסייה מוגבלת לגלוש ולשוטט בהם באופן המותאם לצרכיהם. אוכלוסיית המוגבלים לסוגיה מהווה כ22% מתוך האוכלוסייה הבוגרת וזוהי כמות רבה מאוד. אוכלוסיה זאת זקוקה להתייחסות מיוחדת מעצם היותה מוגבלת ובכך מכירה גם הממשלה. אבל, יחד עם זאת, יש לה כוח קנייה רב, וכל אתר שמנגיש עצמו אליה יכול לזכות בחשיפה רבה יותר שנמדדת בכ 35% יותר. חשיפה זאת מובילה ל25% רווחים וזהו נתון משמעותי ביותר. כך, שלצד הציות לחוקים שחוקקו לאורך השנים בנושא זה, יש גם רווח כלכלי. צריך לקחת בחשבון שכל עסק פועל בסביבה תחרותית עזה בתחומו וכל שדרוג אתר יכול להוסיף למוניטין שלו ולבדל אותו ביחס למתחרים.

מי מבצע את ההנגשה?

את פעולות ההנגשה עושים מומחים לנושא אשר מבצעים שדרוגים ברמות שונות וכן, התאמות מגוונות לצרכי האוכלוסייה הזקוקה לכך. הם פועלים על פי כללי והנחיות  ארגון  הנגישות העולמי, וכן, על פי תקנת החוק הישראלי. במידה ובונים אתר חדש הרי שמומלץ להקימו על פי כללי  הנגישות הקיימים, וזאת, כדי למנוע הוצאות נוספות יקרות בעתיד בעת הנגשת אתר קיים. כאן המקום לציין כי החל מ2015 נקבע בחוק הישראלי שאתרים חדשים מסוימים חייבים להיות מונגשים, וב2017 נקבע שיש להנגיש אתרים קיימים שהכללים חלים עליהם. אתרים הבנויים על פלטפורמת וורדפרס מספקים בסיס עבודה מתאים ביותר לבניית האתר מאחר ויש בהם אלמנטים הנותנים מענה לצרכי ההנגשה.

הנגשת אתרים

מעבר לכך, יש צורך להוסיף אלמנטים נוספים שייתנו מענה מקיף. יש צורך להתקין תוסף נגישות מתאים בצד המסך. יש להקפיד על עריכה נכונה שתאפשר תוכן קריא וברור. עריכת סרטונים וקבצים צריכה להיות מגובה בחלופה מתאימה לשמיעתם או קריאתם. יש צורך להציג הצהרת נגישות מתאימה כולל פירוט של מקומות מונגשים באתר ואחרים שאינם מונגשים. חברה שמונה מעל 25 עובדים חייבת רכז נגישות, וכן, להציג פרטי יצירת קשר.   בנוסף,  היא חייבת לאפשר שליחת משוב על ידי אדם מוגבל כדי שיהיה אפשר לטפל בתלונתו או בקשתו. בניית אתרים לפי פרמטרים וכללים אלו תציב את האתר בחזית החדשנית ביותר בכל  הנוגע להנגשה ותתרום לו במיידית ולאורך זמן. התוספת עבור שדרוג זה תהיה, בסופו של דבר, זניחה ביחס לרווחים הכלליים מכך.

קיים מספר פעולות טכניות שיוצרות את האפשרות להנגשה יעילה וטובה. באמצעות כפתורים מיוחדים ניתן להגדיל מסכים וטקסטים עבור לוקים בראייה, לבטל הבהובים שעלולים להזיק לחולי אפילפסיה, להפעיל קוראי מסך וכדומה. בעזרת עכברים מוגדלים וחכמים ניתן סייע לאוכלוסיה מבוגרת לבצע פעולות שונות, להגדיל טקסטים ועוד. האחריות על  ההנגשה מוטלת לפתחו של בעל ומחזיק האתר ועל מי שמפעיל אותו. יש חשיבות רבה לסולידאריות חברתית, וכמו שמסייעים למוגבלים בחברה ובמרחב הציבורי, כן, יש חובה מוסרית לעשות זאת גם במרחבי האינטרנט שמהווה כלי שימוש פופולארי מאוד ברשות ההמונים.

בניית אתרים היא השלב הראשון בחשיפת העסק לגולשי האינטרנט. על ידי האתר מעביר בעל העסק את  המסרים והתכנים שלו לקהל לקוחותיו  הקיים והפוטנציאלי. יש אתרים שנועדו להעברת תכנים ולפרסום ואחרים שנבנים גם לצורך מכירות. הנגשת אתרים אלו לאוכלוסייה מוגבלת היא השלב הבא והיא תואמת את הוראות  המחוקק וגם את נקודת המבט של גוגל. קידום אתרים בגוגל שהוא צורך חשוב מאוד נעשה, לרוב, בעזרת מנועי החיפוש של גוגל והחברה המובילה הזאת רואה בעין יפה אתרים  המונגשים לכלל  הציבור  הרחב. מומלץ להיעזר במומחים לבניית אתרים והנגשתם שהינם בעל ידע וניסיון מצטבר בתחום. הם יבצעו את כל הפעולות הנכונות תוך כדי התחשבות בצרכי הלקוח.

 

 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *