• יניר הראל יניר הראל
  • 17-04-2017
  • 1247 צפיות
  • תגובה אחת

מי צריך להנגיש אתר ומתי?

ב-26 לאוקטובר 2017 תיכנסנה לתוקפן התקנות להנגשת אתרי אינטרנט, וזה זמן מצויין להכיר אותן כדי שניתן יהיה להיערך לכך ולהנגיש את האתר בהתאם להנחיות המחייבות. כדי שלא תגידו שלא ידעתם, קראו על 5 היבטים חשובים הנוגעים לחובה, שבקרוב תוטל גם עליכם, להנגיש את אתר האינטרנט שלכם.

נגישות פירושה הפיכת האתר לנגיש גם עבור גולשים בעלי מוגבלויות

נגישות, משמעותה שכל אתר אינטרנט, המציג מידע לציבור או הנותן שירות לציבור, חייב להיות נגיש גם לגולשים בעלי מוגבלות, כלומר, לאפשר לבעלי מוגבלויות, כמו עיוורים, בעלי מוגבלות פיזית המפגינים קושי בהפעלת הידיים, בעלי מוגבלויות על בסיס קוגניטיבי, לקויי שמיעה ועוד – להפיק מקסימום תועלת מהאתר כדי שיוכלו ליהנות משימוש מוחלט במשאבי הרשת בכלל. הכוונה היא שכמו שכיום ברור שכל בנין צריך להיות נגיש לבעלי מוגבלויות, כך גם המידע באתרי האינטרנט צריך להיות נגיש לגולשים בעלי מוגבלויות.

האם אני חייב להנגיש את האתר שלי?

תקנות הנגישות קובעות כי בעלי עסקים אשר מספקים לכלל הציבור שירות ציבורי או מידע על אודות שירות ציבורי באמצעות שירות אינטרנט חייבים להיות מונגשים. בהתחשב בהגדרות הרחבות של המונח "שירות ציבורי" מתחייבת המסקנה, שהתקנות חלות גם על בעלי עסקים קטנים ובינוניים המציעים שירותים לציבור ולפיכך גם הם מחויבים להנגיש את אתריהם. כדי שלא תהיו חשופים לתביעות, מומלץ מאוד להתאים את האתר כנדרש בתקנות, ובכך למנוע סיכונים להליכים משפטיים נגדכם.
לידיעתכם הגדרת "שירות אינטרנט" בתקנות הנגישות: שירות תקשורת מחשבים, לרבות מסכים, דפים, יישומים וכל מידע אחר המועבר באמצעות האינטרנט, שנועד לספק שירות או מידע על אודות השירות לכלל הציבור.

כך תבצעו הנגשה לאתר שלכם – כמה דוגמאות

גולשים עיוורים משתמשים בתוכנות הקראה המקריאות להם את האינפורמציה שפרוסה לפניהם בדף האינטרנט לפי הסדר שבו היא מוצגת. תוכנות הקראה מאפשרות לעיוורים גם להפעיל קישורים, כפתורים וטפסים, וכדי שהאתר שלכם יאפשר שימוש בתוכנה כזו יש להטמיע בעת בניית האתר קוד תקני ואינפורמציה חלופית למולטימדיה ולתמונות. כדי להפוך אתר לידידותי למשתמשים בעלי מוגבלות ראייה, יש להטמיע את הטקסט באתר כך שיתאפשר ניגוד בולט בינו לבין הרקע של האתר, באופן שיאפשר ללקויי ראייה לראות את הכתוב ולקרוא אותו ללא מאמץ רב. אתר מונגש לבעלי לקויות שמיעה הוא אתר שסרטוני הוידאו שמוצגים בו כוללים כתוביות, כך שגם לקויי שמיעה יוכלו לקבל את המידע המילולי שהועבר בסרטון. אלו כמה דוגמאות לאופן שבו יש להנגיש אתרים, כך שגם בעלי מוגבלויות יוכלו למקסם את התועלת שלהם בעת הגלישה באתר. כמובן, שתקנות הנגשת אתרי האינטרנט הן מקיפות הרבה יותר, ויש להכירן היטב כדי לבצע הנגשה ראויה לאתר שלכם.

חובת ההנגשה של אפליקציות במובייל

לפי תקנות הנגישות, אתם מחויבים לבצע הנגשה גם אם יש לכם אפליקציית מובייל ועליכם לציין, במקום בולט, כי האפליקציה הונגשה לבעלי מוגבלויות. למעשה החובה חלה על כל שירות לציבור שניתן באמצעות האינטרנט.

תביעות, קנסות וסנקציות על הפרת חובת ההנגשה

אחת השאלות המרכזיות ביותר שנשאלות עקב פרסומן של תקנות הנגישות היא, האם יוטלו סנקציות על בעלי אתרים שלא יבצעו את התאמות הנגישות לאתר שלהם. חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות מאפשר, במקרה של הפרת חובת הנגשה, הגשת תביעות אזרחיות נגד בעל האתר וכן מאפשר לחייב אותו בפיצוי של עד 50,000 ₪, אף אם לא הוכח שנגרם נזק כלשהו מהעדר ההנגשה. תיתכנה גם סנקציות פליליות לפי חוק העונשין . סקנציה נוספת היא אובדן לקוחות, שהרי עסק שלא מנגיש את האתר שלו לבעלי מוגבלויות, מהר מאוד יקנה לעצמו מוניטין שלילי, כעסק "לא חברתי", מה שיוביל באופן טבעי לאובדן לקוחות בשל חוסר אמון והיעדר הערכה. כמובן שאתר שאינו נגיש מאבד קהל משמעותי מקרב בעלי המוגבלויות.
בהתחשב בסיכונים השונים, ברור שכדאי וגם ראוי ונכון לבצע הנגשה בהתאם לדרישות תקנות הנגישות.

הדיון כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי וכדי להבין באופן מלא את החובות המוטלות על אתר ספציפי יש להתייעץ עם עורך דין וכן לעיין בתקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (התאמת נגישות לשירות), תשע"ג 2013 וכן בתקן הישראלי 5568.


אקססיבלי 2017
© כל הזכויות שמורות


הצטרפו להצלחה של אקססיבלי


 

תגובה אחת על מה זה נגישות ומי חייב להנגיש את אתר האינטרנט שלו?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *