• דניאל זריהן דניאל זריהן
  • 02-08-2018
  • 497 צפיות
  • אין תגובות

השימוש באינטרנט הופך יותר ויותר לנחלת הכלל במרבית אזורי העולם ובוודאי בישראל. בישראל יש אוכלוסיה גדולה, יחסית, שמוגדרת כמוגבלת ברמה כזאת או אחרת. מדובר על אנשים בעלי ליקויי ראייה, הסובלים מאפילפסיה, נכים המוגבלים פיזית ומוטורית, אנשי גיל הזהב ועוד.

אנשים אלו מתקשים יותר מהאחרים בגלישה באתרי האינטרנט, ומשום כך, חוויית הצפייה שלהם נפגעת, נמנע מהם מידע חשוב רב שיכול לתרום להם, אין הם יכולים לבצע פעולות שגרתיות כמו: רכישות שונות, העברות בנקאיות, מסירת פרטים אישיים ועוד אחרות הכרחיות. כל הפעולות הללו מקלות עליהם ותורמות לאיכות חייהם. רבים מהאנשים הקשורים בעולם האינטרנט, בעלי אתרים, מומחים העוסקים בתחום של בניית אתרים, גולשים, אנשים מהממסד הציבורי, ובני משפחה שיש להם קרובים הסובלים ממוגבלויות אינם מודעים כלל לנושא ולבעיה הזאת. חלקם מודע חלקית ואינו יודע שניתן לתת לו מענה.

הנגשת אתרים

רקע על הנגשת אתרים

צריך לציין, לטובת כל האנשים והגורמים הללו ואחרים נוספים כי קיים צורך ויש אפשרות להנגיש את האתרים לאוכלוסיה מוגבלת. הצורך הזה ידוע לקובעי המדיניות בממשלות שונות בעולם כולל בישראל. יותר מזה, בשנת 2005 קבעה ממשלת ישראל תקנות ראשוניות בנושא ואף הרחיבה אותן ב2007. החובה הזאת חלה, מטבע הדברים, גם על אתרים ממשלתיים וציבוריים אשר מספקים מידע דרך האינטרנט. החוק מגן על המוגבלים גם באמצעות חוקי שוויון כלליים לאנשים עם מוגבלויות. גם גוגל דוגלת בהנגשת אתרים עבור הגולשים הללו. כך, שהדרישה להנגשה מגיעה מכיוונים שונים. למעשה, הצורך בהנגשת אתרים הוא גם אינטרס מובהק של בעלי האתרים. בדיקות שנעשו מוכיחות כי החשיפה לאתרים מונגשים גדלה רבות והפיצוי עבורם הוא ברור.

מי מנגיש אתרים?

הנגשת אתרים מתבצעת על ידי מומחים לנושא אשר מבצעים אותה על פי קודים וכללים מיוחדים. ניתן לבצע הנגשה במספר רמות. היא מתבטאת בשורה של התאמות נדרשות.

להלן מספר דוגמאות:

  • שימוש בכפתור במקלדת במקום בעכבר יסייע למוגבלים מוטורית. הפעלת כפתור התאמה בקורא מסך תסייע לעיוורים וכבדי ראייה.
  • עבור אוכלוסיית גיל הזהב – הגדלת מסך או טקסטים, הדגשת כותרות, סימון קישורים, יצירת עכבר מתוחכם. שימוש בניגודיות צבעים ועוד, תעשה את העבודה.
  • לצד כל אלו ניתן לבצע עוד שורה של פעולות חשובות כמו: הוראות למילוי שדות בצורה ברורה ללא פירוט טכני.
  • עזרה בהכנסת פרטים דוגמת הצבת תיבת בחירה לקידומת מספרי טלפון ניידים, מתן הסברים ברורים לשדות בעייתיים, אפשרות למעבר קל בין שדה לשדה באמצעות כפתור TAB במקלדת או בשיטה אחרת ועוד.
  • חולי אפילפסיה ישתמשו בכפתור מיוחד שמבטל הבהובים המפריעים להם ועלולים לגרום להם להתקפים.
  • ועוד…

ואיך זה קשור להופעת האתר במנועי חיפוש?

בניית אתרים נועדה להעברת תכנים בצורה מסודרת לגולשים. בניית האתר הינה חיונית וצעד ראשון, אבל השלב הבא הוא קידומו למקומות הראשונים בדפים של גוגל. את זה עושים באמצעות קידום אורגני או ממומן. שניהם לחוד וגם יחד אמורים להיות מותאמים למנועי החיפוש של גוגל. למידע נוסף על קידום בגוגל.

על מנת שהאתר ישרת את מרבית האוכלוסייה יש צורך להנגיש אותו והדבר תואם את מדיניות גוגל. כאמור, קיימים חוקים המחייבים את בעלי האתרים בהנגשתם וכל בעל אתר חייב לבדוק אם החובה חלה עליו. אתרים חדשים שעלו לאוויר החל מ2015 חייבים להיות נגישים, כאשר באוקטובר 2017 כל אתר קיים שהכללים חלים עליו חייב בהתאמת נגישות. צריך לציין, כי בתחום הזה פועלים עורכי דין רבים המתמחים בהגשת תביעות מול אתרים שאינם מונגשים, ובמקרים רבים, החוק עומד לצידם גם בגלל מכלול חוקים נוספים המחייבים שוויון בין אנשים. אז אם להנגשת אתר יש יתרונות עסקיים ואחרים אז מה הטעם להסתכן?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *