• דן וינוקורוב דן וינוקורוב
  • 08-06-2017
  • 1100 צפיות
  • אין תגובות

תוספי נגישות אינם מקנים נגישות תקנית

אז הבנתם שאתם צריכים להנגיש את האתר שלכם והתחלתם לחפש את הדרך הכי קלה לעשות זאת, ייתכן וגם קראתם במקום כלשהו שיש "תוספים שיעשו זאת באופן אוטומטי".
אז האמת היא: אין פיתרון קסם, אין כלי או תוסף שיכול להנגיש אתרים בצורה מלאה אוטומטית. הסיבה לכך היא מאוד פשוטה, כל אתר אינטרנט כתוב בצורה שונה ואין אתר שזהה 1:1 בקוד האתר לאתר השני, בכל זאת, הרי אם לא שכפלתם את כל האתר והעלתם אותו מחדש הרי יש שינויים של צבע, טקסט, מיקום, סגנון ועוד…
כדי להגיע לרמה מלאה של נגישות ב 90% מהמקרים יש צורך לגעת בקוד האתר ואף לשכתב אותו בצורה נגישה. שלא תטעו תוספים הם פיתרון זמני/בסיסי מעולה, אך לא יכולים לשמש כפיתרון קבע באתר ובטח שלא להגן עליכם מבפני תביעות על רקע נגישות.


למה לא מספיק "רק להתקין תוסף"

לא לכל מערכת ניהול תוכן קיימים תוספי נגישות

לצד מערכות ניהול תוכן פופולאריות כמו וורדפרס עם מאות ואלפי תוספים, ישנם עדיין לא מעט אתרים שעושים שימוש במערכות ניהול תוכן פחות פופולאריות או מערכות ניהול תוכן סגורות למחצה (וויקס). למערכות ניהול תוכן אלו לא תמיד יש תוספי נגישות ספציפיים או שמדובר בתוספים מוגבלים מאוד שהפיתוח שלהם עדיין נמצא בשלבי הבטא.

לא כל תוספי הנגישות מתעדכנים בהתאם לדרישות חוק הנגישות

תוספים רבים פשוט לא מתעדכנים באופן שוטף, מה שיכול לגרום לכך שבאגים מסוימים לא יתוקנו וישפיעו לרעה על מיטוב הנגישות של האתר.
חמור מכך, תוסף שלא מתעדכן זמן רב עשוי אף שלא לעבוד כלל עם מערכת ניהול התוכן שלכם בגרסה הנוכחית שלה, מה שאומר שחלק מהתכונות לא יעבדו יותר או שהתוסף לא יתפקד כלל…. חשוב גם לזכור שחלק גדול מהתוספים צריכים לבצע שינויים ויזואליים באתר, כך שעלולה להיווצר התנגשות בין התבנית בה האתר משתמש לבן השינויים אותם התוסף מבצע.

לא כל התוספים תומכים בעברית

תוספים שאינם תומכים בעברית ועל אחת כמה וכמה תוספי נגישות עשויים להפיק תוצאות לא מספקות באתרים בעברית. ניקח את הדוגמה הפשוטה ביותר של תוסף שמוסיף סרגל כלים נגיש – אם ההוראות או הכפתורים בסרגל הכלים הזה לא יהיו מתורגמים לעברית, הדבר עשוי להיראות מוזר ולהפריע לאחידות באתר, שלא לדבר על כך שתוספים שלא מתאימים לקריאה מימין לשמאל (RTL) מעוותים לא פעם את התצוגה באתר.

התקנת התוסף אינה מחייבת עמידה בדרישות החוק

הפעלת התוסף בלי עזרה של מומחה נגישות פשוט אינה יעילה. הסיבה לכך היא שבדרך כלל יש לכל תוסף הרבה הגדרות שלא מופעלות כברירת מחדל. חלק מן ההגדרות האלו הן טכניות וקשה להבין מה הן בדיוק עושות בלי רקע בנושא, במיוחד אם אין הסבר נלווה לכל תכונה.
בנוסף לכך, ישנם מבחנים שונים אותם מריצים את האתר על מנת לבדוק אם הוא נגיש. בשל הצורה שבה חלק מן התוספים עובדים, האתר עשוי להיכשל בחלק מן המבחנים האלו ולבעל האתר אין דרך לדעת האם מדובר באמת בתכונה חסרה או שאולי התוכנה שעורכת את המבחן לא קוראת נכון את השינויים שהתוסף ביצע.

לא תמיד מי שכתב את התוסף מוסמך להנגיש או בעל ידע בהנגשת אתרים

הדבר המפתיע ביותר הוא כנראה שגם כותבי התוספים לא מתחייבים לנגישות מלאה. הסיבה לכך היא שדרישות הנגישות משתנות ממדינה למדינה ומארגון לארגון, ואף מפתח שפוי לא היה לוקח עליו את האחריות המלאה על כל בעל אתר שרוצה להנגיש את האתר שלו, במיוחד בגלל שכמו שראינו בסעיף הקודם, התקנת התוסף לא הופכת את האתר לנגיש באופן אוטומטי.


אז ת׳כלס, מה מומלץ לעשות כדי להנגיש אתר ולהימנע מתביעות?

הפתרון לעניין הנגישות הוא פשוט: לעבוד עם חברת הנגשת אתרים את האתר ברמת הקוד. בניגוד להנגשה על ידי תוסף, צוות החברה מעסיק מתכנתים מיומנים שעובדים לפי דרישות החוק הישראלי ובעלי ניסיון עשיר בהן בתכנות והן בהנגשת אתרי אינטרנט.


אקססיבלי 2017
© כל הזכויות שמורות


הצטרפו להצלחה של אקססיבלי


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *